Zákaznícka linka (+421) 902 904 940
Po - Ne: 8:00 - 16:00 Napište nám
www.stoklasa-sk.sk
Galantéria Stoklasa - veľkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa-sk.sk

Návod na náramky priateľstva z bavlniek

19.5.2023 | | Vzhliadnuté: 7001x
Objavte svoju kreativitu a naučte sa tvoriť náramky priateľstva, ktoré budú vyjadrovať vaše jedinečné väzby a posilnia priateľstvo s vašimi najbližšími. V článku si ukážeme rôzne spôsoby výroby.

Náramky priateľstva z bavlnky sú obľúbený módny doplnok, ktorý v sebe skrýva viac než len estetickú hodnotu. Taktiež je to jeden z najväčších hitov na každom tábore. Do päť dní uzlíkovali náramky vždy najmenej dve tretiny detí. Vyskúšajte návod na náramok priateľstva s nami a máte vymyslenú zábavnú aktivitu pre deti aj darček pre kamarátov:).

*** Ukážeme si základný postup pre úplných začiatočníkov, ale aj drobné vylepšenia ***

U nás nájdete všetko potrebné pre túto techniku. Vyberte si napr. z bohatej ponuky vyšívacích priadzí Mouline - od jednofarebných, až po tie so svetelnými efektami. A pokiaľ si nie ste istí, ktoré farby vybrať, tak celá sada farebných priadzí je správnou voľbou. Hlavne s chuťou do toho, pretože rokmi overená zábava nikdy nesklame!

Čo je potrebné na výrobu náramku?

bavlnky - vyšívacie priadze, najlepšie rôznych farieb

nožničky

spínací špendlík

 

Technika

Existujú štyri základné druhy uzlíkov:

☺ Uzol viazaný vpravo

☺ Uzol viazaný vľavo

☺ Spätný uzol viazaný vpravo

☺ Spätný uzol viazaný vľavo

Každý uzlík sa skladá z dvoch uzlíkov, môžeme povedať „dvojuzlík". Je veľmi dôležité, aby sa uzlíky dobre a dostatočne uťahovali. Pokiaľ ste úplný začiatočník, je potrebné najprv umotať niekoľko náramkov základného vzoru, ktorým sú prúžky. Najtenší náramok je možné umotať z dvoch bavlniek - vyšívacej priadze alebo tiež mouline. Lepšie je však použiť bavlniek viac (párny aj nepárny počet). Čím viac použijete bavlniek a farbičiek, tým bude náramok pestrejší a obdivuhodnejší.

Postup výroby náramku

Náramok na obrázku je z deviatich bavlniek, každá bavlnka má dĺžku 1 metr. Je to náramok, ktorý sa skladá len zo samých uzlov viazaných vpravo. Tento náramok je pomerne tenký, pri hrubších náramkoch je určite lepšie odstrihnúť radšej bavlnky o niečo dlhšie.

KROK 1: Odstrihneme si teda z každej farby jednu bavlnku a zviažeme ich k sebe. Pozor, musíme nechať za uzlíkom ešte niekoľko cm bavlniek, aby sa dal nakoniec spliesť vrkôčik, kôli upevneniu na ruku. A náramok si pomocou spínacieho špendlíka pripevníme cez uzol k podložke (trebárs vankúš alebo nohavice). Bavlnky rozložíme a môžeme začať motať.

KROK 2: Prvá niť, ktorou začneme uzlovať, je modrá. To je pre nás v túto chvíľu bavlnka pracovná, ostatné sú bavlnky spodné. Uchopíme teda do ruky modrú (do pravej ruky) a zelenú bavlnku (do ľavej ruky).

KROK 3: POZOR!!! Zelenú bavlnku musíme držať napnutú a modrou bavlnkou okolo nej robíme uzlík zľava doprava, ako je znázornené na obrázku.

Zatiaľ čo spodnú bavlnku (zelenú) držíme stále napnutú, modrou bavlnkou uťahujeme uzlík až dole a tento postup ešte raz zopakujeme. Keď stiahneme aj druhý uzlík, až potom je hotový celý „dvojuzlík".

KROK 4: Spodnú zelenú bavlnku odložíme a miesto zelenej teraz uchopíme hnedú a zopakujeme s ňou rovnaký postup. Celú dobu je pracovnou bavlnkou modrá.

Náramky majú vždy sklon smerom dole. Náramky sa teda viažu smerom šikmo dole - doprava alebo doľava. Tento sklon musíte vytvoriť už prvou radou. Preto je pre začiatočníkov prvá rada najťažšia (nenechajte sa ňou odradiť). Takže pri viazaní uzlíkov vpravo je sklon smerom vpravo. Máme umotanú prvú modrú radu. Teraz sa modrá stáva spodnou niťou a pracovnou niťou sa stáva zelená.

Na tomto obrázku je vidieť povolený „dvojuzlík".

Celý postup opakujeme, až do doby kedy je náramok dostatočne dlhý.

Vyskúšajte tiež náramky podľa našich obľúbených návodov

S nami to vždy zvládnete - máme pre vás podrobný návod na každý náramok krok za krokom. Ktorý vás zaujal? Náramok šípky, pepito alebo ten nevšedný?

 

    

 

Inšpiračné fotky farebných kombinácií a vzorov. Je ich skutočne nekonečne veľa.

1. Uzol viazaný vpravo

Najzákladnejší uzol - používa sa napríklad na základné prúžky. Musíme si určiť, ktorá z nití je pracovná a ktorá spodná. V našom prípade je pracovná niť červená (s tou pracujeme) a spodná niť je zelená (tú držíme napnutú). Potom už pracujeme podľa grafického návodu. Uviažeme prvú časť uzlíka, utiahneme a uviažeme druhú časť uzlíka, tiež utiahneme. Ako je vidieť v grafe, červenú hlavnú niť odložíme vpravo.

2. Uzol viazaný vľavo

Pokiaľ zvládnete tento uzol, ste už schopný umotať napr. šípky. Pracovnou niťou je v tomto prípade zase červená niť a zelená je spodná (držíme napnutú). Pracovnou niťou teda uviažeme uzlík doľava okolo zelenej nite, utiahneme, potom túto pracovnú niť odložíme vpravo. Druhú časť uzlíka uviažeme pracovnou niťou taktiež doľava a odložíme vľavo, utiahneme.

3. Spätný uzol viazaný vľavo

Červená je opäť niťou pracovnou a zelená spodnou. Červenou pracovnou niťou uviažeme prvú časť uzlíka doprava okolo zelenej spodnej nite, tú potom utiahneme a odložíme vpravo. Potom umotáme druhú časť uzlíka a to tak že pracovnou niťou umotáme slučku doľava, utiahneme a hotovo.

4. Spätný uzol viazaný vpravo

Stále je pracovnou niťou červená. Tou uviažeme okolo zelenej spodnej nite uzlík doľava, utiahneme, niť odložíme vľavo. Potom pokračujeme a druhú časť uzlíka uviažeme okolo zelenej spodnej nite vpravo, utiahneme.

Grafické znázornenie schém pre náramky priateľstva

Také znázornenie nájdete na väčšine webových stránok o náramkoch, pokiaľ budete pliesť podľa schém.

Autorkou návodu je Barbara Günterová

Diskusia:

Vkladať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.