Zákaznícka linka (+421) 902 904 940
Po - Ne: 8:00 - 16:00 Napište nám
www.stoklasa-sk.sk
Galantéria Stoklasa - veľkoobchod
Průmyslová 13, 747 23 Bolatice
tel: 228 229 395, email: eshop@stoklasa-sk.sk

Plstená tvorba

3.10.2019 | | Vzhliadnuté: 6761x
Pozrite sa s nami do sveta plstenia. Jedná sa o naprosto úžasnú techniku, ktorú si zamilujete. Predstavíme druhy plstenia a ponúkneme mnoho inšpirácií.

 

 

Základom pre plstenie je ovčie rúno. Používa sa na výrobu plstených figúrok a bižutérie. Ďalším materiálom je látková dekoratívna plsť, ktorú môžete využiť pri scrapbookingu, ale i na výrobu brošní a želaní. Vďaka schopnosti výborne prijímať farbu, je rúno nesmierne populárne i pri výrobe obrazov a tapisérií.

 

 

  

  

 

Princípom plstenia (alebo tiež filcovania) je „strapatenie“ vlákien vlny do seba buď mechanicky (tlakom, trením, plstiacou ihlou) alebo pomocou teplej vody a mydla. 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

DRUHY PLSTENIA

 

1) MOKRÉ PLSTENIE

Metóda mokrého plstenia spočívá v máčení vlny (najlepšie striedavo v teplej a studenej vode), namydlení a jej trením rukami. Voda, vyššia teplota, zásadité prostredie a trenie napomáhajú otváraniu povrchu vlákien - tie sa medzi sebou prepletú a spoja.

RADA!

Ak sa objaví „prasklina“ a guľka sa rozpadá, znovu si namydlíme ruky a prasklinu zahladíme. Ak to nepomôže, obalíme guľku tenkou vrstvou rúna a namydlíme.

POZOR!

Vlnu z česancov zásadne vyťahujeme, odtrhávame, nikdy ju nestriháme nožnicami! Odstrihnuté konce sa strapatia a nezaplstili by sa.

 

2) SUCHÉ PLSTENIE

Pri suchom plstení sa vlákna vlny prepletajú a spevňujú špeciálnou ihlou. Tá má na sebe drobné zárezy, ktoré zachytia jednotlivé vlákna. Ihlou je možné vytvárať veľkú škálu výrobkov. Jednoduché brošne, obrázky, postavičky i realistické modely zvierat.

RADA!

Ihlu držíme podobne ako tužku, ukazovák opierame o horný zahnutý koniec. Picháme proti podložke, dôležité je vyťahovať ihlu pod rovnakým uhlom, v akom bol vedený vpich, inak sa ohne a zlomí.

 

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

TIPY PRE VÁS

Každá fotografia ukrýva viac informácií, stačí na ňu len kliknúť.

 

  

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

 

Veľmi populárne využitie filcu je pri výrobe Quiet book. Jedná sa o šitú knihu plnú nápadov, zábavy a hier pre deti. Rôznymi druhmi zábavných aktivít cvičí deťom jemnú motoriku, trpezlivosť a hlavne zručnosť. Vyrobiť ju je možné na mieru podľa záujmov konkrétneho dieťaťa. Jednotlivé časti môžete vystrihnúť z filcových plátkov alebo použiť už hotové filcové časti - písmená, čísla, kvetinky, slniečka, trávy, štvorlístky a ďalšie.

 

 

  

        

 

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ 

 

FOTO NÁVOD PRE VÁS

na výrobu Šitej knihy

(pre celý návod kliknite na fotografie)

 

  

Diskusia:

Vkladať príspevky môžu len prihlásení užívatelia.
karty karty karty PayU
Facebook Youtube Pinterest Instagram
© Stoklasa textilní galanterie s.r.o. 2024.